top of page

Merak Edilenler (Sık Sorulan Sorular)

Kasalar

 

Burada kasalar hakkında aklınızdan geçen muhtemel soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 01  Otel tipi kasaların diğer piyasa kasalarından farkı nedir?

Piyasaki kasalar genellikle yarı otomatik dediğimiz (selenoidli kulplu) sistemlerdir. Bu kasalar sabit kod ile çalışır ve kilitlenmek için şifreye ihtiyaç duymazlar. Şifresiz de kilitlenen kasalar genellikle odaya giren misafirce yanlışlıkla kilitlenir. Önceki misafirin şifresi ile kilitlenen kasa otel teknik ekibi desteği olmadan açılamaz.

Otel tipi kasalar ise genellikle motorlu olur ve şifre girilmeden kitlenmezler böylece misafirin kendi şifresini belirlemeden kasayı kilitlemesi mümkün olmaz.

 02  Pil ömrü ne kadardır?

Alplock sistemleri 4 adet AA/AAA pile kullanır. Pil ömrü 18-30 Ay arasında farklılık gösterir. Kullanım ömrünü, kasadan veri alma,kasa programlama, kullanım yoğunluğu, pil kalitesi ve tazeliği vb değişkenler ömrü belirler. 

 

 

 03  Kilitli kalan kasa nasıl açılır?

F serisi kasalar için yine özel bir şifre ile çalışan el terminalleri vardır. Bunlar kasaya takılarak açılabilir. Bunun dışında otel tarafından verilmiş master kod ile açılabilir. Eğer bunlar yeterli gelmez ise kasa özel master anahtarı ile açılabilir.

 

 

 04  Bu kasalar güvenli midir?

Bu tip kasalar mutlaka büyük ve ağır diğer kasalar kadar güvenli değildir. Ancak kolaylıkla ya da basit aletlerle zorlanarak ya da delinerek açılması mümkün değildir. Bu tip kasalar sizi profesyonel hırsızlardan korumaz, ki büyük kasaların dahi açılabildiği malumdur. Ancak bu tip kasalar kişisel eşyaların (günlük takı, tabanca, çakı, evrak, kısa süreli para, cep telefonu, laptop, fotograf makinası vb) mahrem alanınıza giren kişilerden (temizlikçi, küçük çocuklar, misafirler, tamirciler vb) korumak içinden.

 

 

 05  Kasalar elektrikle de çalışabilir mi?

Evet. Opsyionel olarak kasaların doğrudan elektrikle çalışmaları mümkündür. Elektrik kesildiğinde sistem kesintisiz olarak pile geçebilir.

 

 06  Yarı Otomatik (kulplu) ve Tam Otomatik (Motorlu) ne demek?

Kulplu kasalar şifre girildikten sonra kulbu çevirererk kilitlenir ya da açılır. Motorlu kasalarda ise bu iş motor tarafından yapılır. Motor kilit sürgüsünü iter ve çeker.

 07  Gizli menteşe ne demektir?

 

Gizli menteşe kasa kapısının çalışması için gerekli olan menteşelerin kasanın dışından görülmeyecek şekilde montajlanmış olduğunu anlamına gelir.

 08  Şifremi unutursam ne olur?

 

Kasa el terminali, master kod ya da metal anahtar ile açılabilir.

 09  Kasa kilitli iken çalınabilir mi?

 

Bu tip kasalar hafif kasalardır. Kolaylıkla taşınabilir, bu nedenle kasalar içlerinden zemine ve/veya duvara vidalanır. Bu iş için gerekli delikler ve vidalar mevcuttur. Bu şekilde montajlanmış bir kasa yerinden sökülemez ve çalınamaz.

 

bottom of page