top of page

Merak Edilenler (Sık Sorulan Sorular)

Elektronik Kartlı Otel Kilitleri

 

Burada elektronik kilitler hakkında aklınızdan geçen muhtemel soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 01  Otel Kilit Sistemlerinin diğer kilit sistemlerinden ne farkı vardır?

Geleneksel geçiş kontrol sistemleri genellikle kullanıcları daha daha az değişken olan ve daha standard senaryonlara sahip ofis veya devlet kurumu gibi yerler için tasarlanmıştır. Kablolu bağlantıları vardır. Kartlara bilgi yüklenmez. Kartlardaki bilgileri duvarlardaki cihazlara gönderilir. Otel sisteminde hangi odayı/odaları ne kadar süre kullanacağınız karta bilgi olarak yazılır. Bu şekilde otel sistemi değil yüzlerce binlerce kapının kontrölünü kablo olmadan imkanlı hale getirir. Ancak bu iş için iyi düşünülmüş algoritmalar ve optimize edilmiş enerji  kullanımı gereklidir. Pil ömrü hayatidir. Otel Kilitleri ayrıca çarpma önleyici ve hırsızlık önleyici dillere sahiptir. İçeriden rahatsız etmeyin sistemi de kilide bağlıdır. Otel sistemi otel/yurt/misafirhane (konaklama sektörü) için tüm gereksinimler düşünülerek geliştirilmiştir.

 02  Kilitlerin Pil ömrü ne kadardır?

Alplock sistemleri 4 adet AA/AAA pile kullanır. Pil ömrü 18-30 Ay arasında farklılık gösterir. Kullanım ömrü, kilitten veri alma,kilit programlama, pil kalitesi ve tazeliği vb değişkenler ömrü belirler. Alplock yıllardır edindiği tercübeler ile pil ömrünü maksimum seviyeye çıkartacak teknolojilerle donaltılmıştır. En önemlisi dünyanın en az enerji tüketen işlemlerici üreten TEXAS Intruments'ı tercih etmektedir.

 

 

 03  Kartlı Kilit önünde kart olup olmadığını nasıl anlıyor ve okuyor?

Elektronik devre normalde ölü durumuna yakın bir halde iken yayılan mikrodalga sensörüne yakalanan bir cisim olduğunda işlemci uyanır. Ancak kilitlerde kullandığımız sensörlerin algılaması 50mm ile kısıtlıdır. Böylece koridordan geçen bir misafir kilidi uyandıramaz. Kilide 5cm ya da daha fazla yaklaşan bir kart kilidi uyandırır. Kilit 13.56Mhz'de frekans yayarak kartın bilgilerini alır (şifreleme ve şifreyi bilmesi durumunda) ve eğer bilgileri doğru ve geçerli ise kapıyı açar. Kapı açıldıktan sonra işlemci tekrar uykuya geçer.

 

 

 04  Hangi teknolojiyi kullanıyorsunuz?

Alplock, Kartlı Kilitlerde Philip Mifare NXP teknolojisi kullanmaktadır. Cihazlarımızda da orjinal NXP entegrelerini görmeniz mümkündür. Ana işlemci olarak ise Amerikan Texas Instruments firmasının işlemcisini kullanmaktayız. C dilinden geliştirilen algoritma ise 2004 yılından beri geliştirilmektedir ve hiçbir "bug" yani açık yanı yoktur. 

 

 

 05  Bilgisayar yazılımı nasıl çalışıyor?

Alplock MS SQL ve C# kullanmaktadır. MS SQL ağ tabanlı bir veritabanı olduğu için sistemimiz de ağ tabanlı olarak geliştirilmiştir böylece birçok kullanıcının aynı anda farklı yerlerden sistemi kullanma imkanı vardır. Makfa olarak ilk ürettiğimiz yazılım ile bugün ürettiğimiz yazılım uyumlu olarak güncelleme ile çalışabilmektedir. Bu bizi birçok rakibimizden ayırmaktadır. Ayrıca bundan 10 sene önce Windows XP kullanan müşterimiz bugün ücretsiz olarak Windows 10'a geçebilektedir. Tüm yazılımlarımız çok dilli ve kullanıcı dostudur. Hiçbir yazılımımızın yıllık kullanım aidatı yoktur.

 

 06  Kilit, pil bittiğinde ya da bir arıza durumunda kapı nasıl açılıyor?

​Tüm ürettiğimiz kilitlerin master kodlu metal anahtarları vardır. Bu anahtar oteldeki tüm kapıları ya da belirlenmiş bir grubu açabilir. Bu anahtar Genel Müdürün ya da Güvenlik Müdürünün kasasında saklanır ve sadece gerekli durumda bu kişilerin kontrolünde kullanılır. Kilitler metal anahtar ile açıldıklarında da bunu kayıt altına alırlar. 

 07  Kullanılan rfid kartlar manyetik alandan etkilenir mi?

 

Hayır. Bu tip kartlar çoğunlukla manyetik bantlı ya da temaslı çipli olanlardır. Makfa olarak ilk günden (2004) yılından beri sadece RFID kart​lı sistemler ürettik. Bu kartlar güneşten, nemden, sıcaklıktan (120 dereceye kadar), tozdan, kumdan, tuzlu sudan, havuz kimyasallarından, manyetik alanlardan, X-ray'lerden ya da mıknatıstan veya cep telefonundan kesinlikle etkilenmezler. Hatta anten ya da çip zarar görmedikçe kartın delinmesi ya da katlanması dahi kartı bozmaz. Bir kartı 1milyon kez kullanabilirsiniz. Aynı kart tekrar tekrar programlanarak binlerce misafir tarafından kullanılabilir. (Bu bilgiler ancak kalitesi onaylanmış ve standartlar içinden üretilmiş kartlar için geçerlidir.) 

 08  Bu sistemler güvenli midir?

 

Evet. Tabii ki Mifare Classic sistemleri dünyanın en güvenli sistemleri değildir ancak askeri ve özel güvenlik uygulamaları dışındaki en güvenilir ve ulaşılabilir sistem tartışmasız Philips Mifare Classic sistemidir. Cep telefonlarındaki NFC de aynı tabanda çalışmaktadır. 

 

bottom of page